Mad med hjertet…
Jeg har i dag lavet mad med hjertet. Dvs. at jeg fundet en masse gode råvarer i haven. Disse har jeg forarbejdet til lækker mad, som gør godt for både mave og sjæl.

Denne skønne kartoffel dukkede op, da jeg gravede de sidste kartofler op. Jeg har jo en forkærlighed for hjerter – så den var endnu en ting, som var med til at gøre dagen god.
Jeg har kogt en stor portion kartoffel-porre-suppe af de skønneste, økologiske kartofler og porrer fra haven. Suppen er lavet på slump – derfor ingen opskrift til jer. Men den skal varme kæresten og mig i løbet af vinteren – for der er frosset en masse portioner ned.
Af de sidste rødbeder fra haven fik jeg lavet et glas syltede rødbeder til kæresten. Han glæder sig allerede til de er klar til at spise.
Af en flok æbler, som trængte til at blive spist, lavede jeg en portion æblegrød. Jeg skulle straks have en lille æblekage – og der er nok til at der kan blive flere!
At udnytte de råvarer, som man har – og gøre dem til lækker mad – gør mig glad i hjertet.


















Det er en god følelse at hente egen avl og forvandle den til mad, som gør godt for krop og sjæl. God fornøjelse med suppen :-)
Skæg form den kartoffel har fået:-) Og du har ret – det er en dejlig fornemmelse at kunne gå ud i sin egen have og hente maden – helt frisk:-)
Hjertemad- hvor er det smukt.
Liselotte: Det er nemlig en skøn fornemmelse at forvandle egen avl til god mad…
Irene: Når man kan hente i haven eller naturen er man sikker på at det er frisk – samt man ved hvad ens mad indeholder.
Losarinas mor: Du må om nogen kende Hjertemad
[…] klar suppe med kød- og melboller og grønt. Det er ikke lige mig. Men cremede supper, som kartoffel-porre-suppe, krebsehalesuppe eller broccolisuppe er jeg vild med. En nem og lækker suppe er broccolisuppe. […]