Man må yde…
Der er en talemåde, som hedder “Man må yde, før man kan nyde”. Det blev kodeordet for årets til og fra kort. Jeg har nemlig lavet kort, hvor man skal yde, før man kan nyde. Man kan i hvert tilfælde ikke lige med det samme se, hvem pakken er til.

Jeg har nemlig lavet årets til og fra kort med QR-koder. Så skal nørderne i gang med mobilen. De skal scanne koden – og så kan de læse, hvem pakken er til. Jeg synes, at idéen er sjov. Nu håber jeg, at modtagerne også synes, at det er sjovt.
Har du også lyst til at lave QR-koder til dine til og fra kort – så smut forbi QR code generator hvor du kan skrive de tekster, som du har lyst til. Disse koder kan du også brodere efter. Så kan du evt. skrive din julehilsen som kode og bruge det som årets julekort.
Eller er du bare til en flok søde engle – så har jeg tidligere lavet nogle til og fra kort, som du selv kan printe og sætte på dine gaver.


















Jeg er vild med din indpakning. Har selv valgt sort papir til årets pakker og du giver nye gode idéer til hvordan det kan udnyttes. God mandag til dig.
Det er simpelthen for sjovt. God ide :)
KH Anna
Nå fikk jeg mange gode idéer! :)
Takk, takk!
God idé til julekortene!
Klem
Det er en rigtig sjov ide !
Altså bare ikke for sådan en som mig med en old sag af en mobil :-)
Superfed ide –Snuppet
Uha, godt jeg skal holde jul sammen med en, der har en scanner ;o)
Jane: Tak for det. God fornøjelse med din indpakning…
Anna: Tak
Marianne: Dejligt at høre, at du fik en masse gode idéer. god fornøjelse med dem…
mette b: Jeg synes faktisk at det kunne være sjovt til julekortene – men jeg når det vist ikke i år.
Losarinas mor: Idéen er sjov – jeg har heller ikke sådan en moderne mobil, som kan scanne QR-koder. Så det er til svigerfamilien jeg har lavet “besværet”
helle: Tak – god fornøjelse.
Majbritt: Der er vist en hel flok, som kan hjælpe med at scanne. Nu må du ikke afsløre det for drengene!
Det er en super ide :)
[…] til dagen efter. Søndag glemte jeg alt om brunkagedej – måske fordi jeg hellere vil pakke gaver ind? Men da jeg kom hjem i går fra arbejde – fik jeg så bagt de brune […]
ha ha ha genial ide – kan lige se min genile morfar kaste sig ud i det projekt :)
Jamen altså er så fin en idé, de QR koder er SÅ sjove, jeg fik lavet en i HAMA :-) det blir da sjovt for familien at scanne løs :-) ha en dejlig dag!
Monstercircus: QR-koderne er skønne – og til&fra-kortene bragte stor glæde