Rudolf med den røde tud…

Jeg har fået den fineste pakke – helt uden for pakkekalenderen. Pakken kommer fra Mette, som harhæklet den skønneste Rudolf. Han var bare så charmerende – og i det øjeblik ærgede jeg mig over, at jeg ikke kan hækle rigtigt. Ved I hvad? Den søde Mette har sendt mig en Rudolf – nu har jeg min helt egen hæklet Rudolf. Han skal hænge et sted, hvor jeg kan nyde ham hver dag i julemåneden.

Som I kan se, så var han pakket ind i helt min ånd – skønne hjerter.

 

Skulle du være en smule “misundelig” – og kan hækle, så har Mette faktisk lavet en opskrift. Så kan du lave alle de Rudolfer, som du har lyst til. Jeg overvejer, om det ikke snart skal være tid, hvor jeg får lært at hækle rigtigt. Sådan uden at jeg sidder med krampe i armen, tungespidsen ude af munden og voldsomt koncentreret. Hvor jeg er nødt til at holde pause hele tiden – fordi det ikke lige falder mig så let eller bare ikke har knækket koden.

 

Tusind tak Mette for den dejlige gave…

 

 

7 kommentarer til “Rudolf med den røde tud…”

  • Tina:

    Hvis blogtræffet til marts i Aalborg bliver til noget, kan det da være, at jeg skulle lave en lær-at-hækle-workshop?
    Tina :-)

  • De er så fine… Tror da vist jeg skal prøve den opskrift af. For sådan en Rudolf er da svær at leve uden:-))

  • Åh den er skøn!! OG det hjerte-papir – suk det er også skønt!

    Godt du selv fik en skøn gave også!
    Smil fra Mia

  • unikarina:

    Tina: Det lyder da som en vild god idé

    dorthe: Jeg kan godt forstå du synes, at han er svær at leve uden.

    Mia Sørensen: Det er nemlig en lækker gave, som jeg er meget glad for.

  • Hold op, han er skøn – og så i hvid; dejlig variation! Ham må jeg bestemt prøve at lave!

  • Alice:

    Hej Karina,
    jeg kan godt lære dig at hækle, hvis du tager garn og hæklenål med 1.juledag, skal jeg hurtigt lære dig det.

    knus tante Alice

  • Hej Karina
    Velbekomme – dejligt at høre han er så velkommen i jeres hjem :-) Jeg er sikker på du nok skal få knækket hæklekoden – hvor der er vilje, er der vej….:-)

    Kh. Mette

Skriv en kommentar


Warning: Undefined variable $user_ID in /var/www/unikarina.dk/public_html/wp-content/themes/unikarina_24072010/comments.php on line 158

Kreativitet af...
Karina, som holder utrolig meget af at være kreativ. Jeg ønsker at dele mine kreativiteter med dig - og jeg håber, at du vil blive inspireret...

unikarina

Læs evt. mere under "Om".
Jeg er utrolig glad for, at du kiggede forbi - kom endelig igen...
Kontakt mig…
Skriv gerne en kommentar eller hilsen...
unikarina
Copyright © 2009-2026
Alle tekster, illustrationer og billeder er mine, medmindre andet er angivet. Indholdet på denne side må derfor ikke anvendes uden min skriftlige tilladelse.
Til salg…
Få en mail med nye indlæg...
Sociale medier…
Enkel nøglering i læder…
Farve garn med avocado…
Pinde til theposer…
Skål i selvtørrende ler…
Hold kaffen varm…
Strik gennem tiden…

Jeg har strikket gennem flere år. Herunder kan du se de seneste år. Resten finder du i øverste fane under “Strik gennem tiden”.

Strik 2022…
Strik 2021…
Strik 2020…
Strik 2019…
Strik 2018…
Bag svampet squashkage…
Bag nogle skønne boller…
Bag lækre gulerodsmuffins…
Reklamefri…
unikarina
unikarina strikker også her…
unikarina

Jeg strikker sammen med mange andre strikke- og hækleglade fra hele verden...
Blogprisen 2016…
mini_mba

unikarina.dk blev nr. 3 i kategorien "Håndværk og Kreativitet". Tak for din stemme.
Blogprisen 2015…


Afstemningen er slut