Æblekage med marcipan…
25. januar 2010 | Forfatter: unikarina
For et stykke tid siden lavede Liselotte en skøn æblekage lavet af resterne fra julen. Den fik jeg i går aftens lyst til at prøve af i går aftes… Mums den smager godt.

Jeg river 2 æbler, drysser en håndfuld hakkede hasselnødder samt hvid choklade over. Tilsidst river jeg en gang marcipan over. Dernæst skal den i ovnen i ½ time ved 150 grader. Æblekagen kan nydes med en gang creme fraîche eller is til.
Hvis nogle synes, at min udgave er lidt mørk, er det fordi jeg kom til at skrue for højt op for vamen!!
Andre fristelser:
Gemt i Køkkenliv
5 kommentarer til “Æblekage med marcipan…”
Skriv en kommentar

De siger…
- Losarinas mor til I skammekrogen…
- Ann til I skammekrogen…
- unikarina til Lærkre, sprøde havregrynskager…
- unikarina til Fra 5 til 139…
- Rikke til Fra 5 til 139…
- Pia Mehlbye til Fra 5 til 139…
- henriette til Fra 5 til 139…
- Caroline til Lærkre, sprøde havregrynskager…
- Bodil til Fra 5 til 139…
- Britt til Fra 5 til 139…




Det bliver der skrevet om…
Advent
Adventsgave
Armbånd
Bagning
Boganmeldelse
Broderi
Brød
Bær
Bøger
Cardigan
DIY
Farver
Filt
Garn
Gave
Genbrugsguld
Give away
Glæde
Gør det selv
Højtider
Inspiration
Jul
Kjole
Knapper
Kreativitet
Kreativt værksted
Køkkenliv
Lysestage
Marmelade
Pakkekalender
Papir
Pung
Shopping bag
Sjal
Sjov
Smykker
Småkage
Stof
Strik
Strikkeklub
Syning
Taske
Trøje
Tørklæde
Uld




Få en mail med ugens indlæg...
Du må gerne linke…
Hvis du vil linke til min side, er du meget velkommen til at gøre det. Du må gerne bruge billedet nedenfor, når du linker. Tak...




Copyright © 2009 – 2011
Alle tekster, illustrationer og billeder er mine, medmindre andet er angivet. Indholdet på denne side må derfor ikke anvendes uden min skriftlige tilladelse.

Det blev der skrevet om…
- Afslapning (3)
- Andre kreativiteter (41)
- Bagværk (43)
- Blog (18)
- Blogtræf (9)
- Boganmeldelse (11)
- Broderi (5)
- Bøger (12)
- Den kreative pakkekalender (72)
- DIY (49)
- Farver (13)
- Filt (14)
- Fornøjelse (3)
- Fristelser (1)
- Genbrugsguld (48)
- Give away (52)
- Glæde (147)
- Gør det selv (55)
- Her handles (36)
- Hjerte & sjæl (1)
- Hækling (2)
- Højtider (51)
- Inspiration (36)
- Jeg anbefaler (4)
- Kreativitet (12)
- Kreativt værksted (7)
- Kursus (2)
- Køkkenliv (69)
- Livsglæde (1)
- Mad og hygge (1)
- Materialer (3)
- Nyheder (2)
- Sjov (19)
- Strik (196)
- Strikkeklub (12)
- Syning (79)
- Tekstiltryk (3)
- Tips & Tricks (3)
- Udfordring (3)


















Uhm, den ser god ud.
Skal vi mon smage den til næste strikkeklub?
Den ser lækker ud – og opskriften er jo såre simpel, så den må jeg også prøve. Har stadig et par kasser æbler stående ude på terrassen, godt tildækkede.Takket være kulden har de holdt sig godt i år, så der er stadig rigeligt til både husholdning og solsorte.
SÅDAN for en lækkerbidsken! Den skal afprøves næste gang det bliver min tur til kage, når malepigerne mødes – hvilket da vist var i aften… Ud i permafrosten og hente marzipan!
Annette: jeg tror den bliver et hit! God fornøjelse.
Hedvig: Nogle gange er det bare det simple som er bedst! Skønt med en god beholdning af æbler – og dejligt at du deler med solsortene!
Majbritt: Vi kan sagtens aftale, at jeg laver æblekage til jer, når vi mødes i strikkeklub på tirsdag!
Øv man ikke er kagespiser, jeg bliver fristet af den skønne kage. Men vi er ikke de store kagespisere mere efter vores dejlige drenge er flyttet hjemmefra ,DE ELSKEDE kage, så var der noget ved det. Men os 2 “gamle” som ikke ´har godt af det mere og ikke higer mere. Men man kan da godt blive fristet over evne.
tihi
Fru nielsen